Dawno już minęły czasy kiedy do aktualizacji BIOSu używało się dyskietek. Niestety dalej w sieci można znaleźć archaiczne solucje, które opisują cały proces z użyciem nośnika 1,44MB oraz Windows 98. Dziś, dyskietki zniknęły, systemy się zmieniły, a odwieczny problem pozostał.

Opiszę tutaj procedurę zmiany BIOSu dla notebooka Compal JHL90. Na chwilę obecną najnowszą to 1.07 i na niej będę się opierał.

Wymagania:

  • Pendrive ( ja użyłem PQI 1GB )
  • HP USB Disk Storage Format Tool (np. stąd)
  • paczka plików dla DOS
  • nowy BIOS (JHXXX107)

To zaczynamy…

  1. Ściągamy i instalujemy HP USB Disk Storage Format Tool.
  2. Ściągamy paczkę plików DOS i rozpakowujemy do C:\USB
  3. Wkładamy pendrive
  4. Odpalamy HP USB Disk Storage Format Tool i ustawiamy wszystkie opcje tak jak na obrazku:

Klikamy start i czekamy do czasu zakończenia formatowania

Ściągamy nowy BIOS, rozpakowujemy archiwum, a następnie jego zawartość przenosimy na pendrive.

Odpalamy ponownie komputer boootując z USB a po pojawieniu się znaku zachęty wystarczy wpisać 107.BAT i potwierdzić ENTERem automatycznie rozpocznie się nadpisywanie zawartości BIOSu, po czym komputer się zrestartuje.

voilà!

W internecie są dostępne obrazy ISO z różnymi BIOSami. Teoretycznie wystarczy je wypalić na płycie i uruchomić z niej komputer. Niestety nigdy u mnie te płyty nie działały. Podejrzewam, że należy wyłączyć tryb AHCI dla CD-ROMu (jeżeli jest na złączu SATA), ale nigdy nie udało mi się tego na Compalu dokonać. Dlatego też opisałem proces z wykorzystaniem pendrivea – pozwala mi to zaoszczędzić płyty, nerwy i zabawy z AHCI ;-)